Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andaluský kůń

28. 9. 2007

...

Původ : Španělsko - Andalusie, provincie Cádiz, Sevilla, Medina Sodonia. Hřebčín - Jerez de la Frontera.

Výška : Mezi 155 -161 cm

Zbarvení : Typické zbarvení je bílé (bělouš ), ale může být i hnědák nebo vraník.

Charakter : Andalusan je poctivý, hrdý, inteligentní s ohnivým temperamentem. Je pracovitý a velmi učenlivý.

Exteriér : Andalusan vypadá velmi elegantně a je to atraktivní kůň. Hlava je delší a často mívá lehký klabonos. Veliké oči jsou plné výrazu. Andalusan má dlouhou hustou hřívu, malé uši a výrazné osvalení. Kohoutek je nízký a kulatý tak jako záď. Ohon bývá nízko nasazený. Končetiny jsou silné s kratší holení a spěnkou. Žíně ohonu i hřívy jsou hedvábně jemné.

Možnost využití : Andalusan je lehčí jezdecký kůň a výborný drezurní kůň. S příměsí krve anglického plnokrevníka nebo angloaraba je to také dobrý skokan. Populární je jako cirkusový kůň.

Chody : Pohyb je velmi vznosný, chody jsou málo prostorné, ale pravidelné s vysokou akcí.

Zajímavosti : Nedorozumnění týkající se vzníku tohoto plemene spočívá v přesvědčení, že předkem andalusana je arabské plemeno.Španělsko je možná právě to místo, kde v době ledové koně zcela nevymřeli. Je možné zde nalést kresby koní na skalních stěnách, které zde vytvořil člověk v období neolitu. Dávný předek andalusana by měl být sorraia pony - plemeno, které stále existuje. Od 15. století se chovu andalusana věnovali zejména kartuziánští mniši. Tito mniši vyšlechtily lehčí typ koně, který nese jméno andaluský kartuzián. U koně andaluského tedy rozlišujeme dva typy. Původní barokní typ je mohutnější s hrubšími končetinami, než jaké má většina jezdeckých plemen. Druhý typ - kartuziánský - má lehčí stavbu těla.